Boom velkých firem s vegan výrobky, aneb zlo či pozitivní znamení?

Mezi vegany panují rozpolcené názory na to, zda je pozitivní znamení, že se v reklamách objevují veganské výrobky, jako např. teď Garden Gourmet od Nestlé, veganské „masové“ kuličky u IKEA, šampony Shauma a jejich „veganské“ složení zmíněné v reklamě apod.

Zde je odkaz na jeden zajímavý názor, díky kterému jsem se nad tím zamyslela, do té doby jsem ty boomy nijak moc nevnímala, protože si vystačím se základními potravinami bez náhražek a polotovarů: celý článek

Já se vším v podstatě souhlasím, jen bych to neházela až tak ze stolu. Proč?

Protože spousta lidí, kteří by rádi přešli na veganskou stravu (nebo už přešli, ale jsou na začátku), nemají tušení, co budou jíst a jsou v panice. Já sama jsem přešla ze dne na den na veganství, bez rozmyslu, co vlastně budu jíst a byla jsem první dny / týdny ráda za nějaké náhražky ve zdrávce, abych nejedla jen těstoviny nebo čočku s restovanou zeleninou, nic jiného mě totiž druhý den nenapadlo. Postupně jsem na facebooku ve veganských skupinách a různých webech pročítala recepty a zjistila jsem, že je to vlastně strašně jednoduché, že si třeba uvařím nějakou tu luštěninu, zeleninu a smíchám to a udělám si skvělý karbanátek apod.

Tyhle náhražky, byť od velkých neetických firem, vnímám jako mezistupeň pro lidi, co jsou v začátku, není to třeba ani tak výživově hodnotné jako uvařená čočka / hrách / fazole s nějakou tou zeleninou, semínky a ořechy, ale zasytí to a novopečení vegani, co nejsou v kuchyni moc zdatní mají dobrý pocit, nejsou frustrovaní, že „veganství je náročné a omezující“ a postupně se dostanou i myšlením dál, přestanou to tolik nebo úplně kupovat, začnou jíst jinak, pomalu začnou podporovat lokální menší prodejce a začnou se díky diskuzím na sociálních sítích a účasti na různých veganských akcích apod. zajímat o vaření, ekologické stopy, etiku, ekologii … a to je důležité. Většina lidí, která nění silně přesvědčená být veganem po etické stránce (pro někoho vnímáno jako „radikální extrémista“) to prostě nezvládne. Možná je to i jeden z mnoha důvodů, proč povrchní vegani známí na youtube a instagramu se vrací ke karnismu, pro svou pohodlnost a lenost. Třeba kdyby bylo více těchto produktů na trhu, jejich povrchnost by je nezlomila, kdo ví. Já to nechci omlouvat, u mě to jsou povrchní hlupáci a ani nepodporuji moc firmy jako Unilever, Nestlé, apod., byť jsem si koupila dvakrát vegan Magnum a chutnal mi, chodím do veganských podniků a ne do klasických, otravuje mě se stále ptát na to, jestli mi uvaří to a tamto, jestli tam není to a tamto,…. připadám si jako exot a otravují mě ty naštvané a znuděné obličeje servírek, když nechci kus flákoty nebo smažák z jídeláku, navíc mi vadí i představa, že by mi to vařili na stejné pánvi, kde bylo před chvílí mrtvé zvíře.

Sama jsem vnímána i mezi vegany za militantního vegana, proto opravdu nejsem zastáncem ani podporovatelem těchto veganských boomů náhražek od neveganských korporací … jen se v tom snažím najít to pozitivní, v čem „nám“ to může pomoci právě ve skupině těch méně informovaných nebo slabších ….. co za pár měsíců / let ve finále můžou být třeba mnohem ekologičtější a etičtější než my dnes. Jen prostě potřebují podporu v začátku, a tou pro někoho může být třeba právě ten burger od neveganské korporace, který si koupí v běžném supermarketu, než se naučí si složit nákup ze základních potravin a uvařit si mňamku klidně jen z běžné luštěniny a zeleniny.

 

 

 

 

 

V sekci recepty najdete pár základních receptů do začátků, časem určitě budete vařit sami z vlastní fantazie bez nutnosti nějakého návodu. Já osobně si vařím každé ráno do práce a nikdy nepřemýšlím dopředu, co uvařím. Prostě vezmu, co je zrovna v lednici a ve špajzu, naházím to do pánve či pekáčku a vždy uvařím něco dobrého, protože koření a bylinky udělají ze všeho dobrotu.

Pro inspiraci přidávám 3 recepty na karbanátky, časem si je určitě vytuníte dle svých chutí a představ.

fazolový burger

fazolovo zeleninové karbanátky

čočkové karbanátky

 

 

Tady jsem přidala i houby a na hrubo nakrájený pórek do směsi:

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *