Proč veganství?

Pro to, být vegan, mluví spousta faktů. Postupně se o tom rozepíšu na těchto stránkách podrobněji u každé oblasti. Nyní se pokusím stručně shrnout 3 základní důvody, kvůli kterým bychom měli změnit svůj dosavadní styl života na této planetě.

Věřím, že každý by jednotlivým důvodům dal různé pořadí, co se týče priorit, nicméně se všichni shodneme na tom, že všechny důvody jsou hodně vážné a nelze je opomíjet. Záleží pak na každém z nás, jak jsme vnitřně nastavení, co je pro nás z našeho pohledu tím prvotním hnacím motorem k cestě veganství.

U mě to byla jednoznačně etická stránka, postupně jsem začala přicházet i na další a další důvody, které mě na mé cestě jen utvrzují a zaručují mi to, že se již nikdy nevrátím k původnímu konzumnímu stylu života. V dnešní internetové a mediální době se k nám dostává dostatek informací o kruté realitě ve velkochovech, a jelikož máme přemíru potravin, není důvod zvířata týrat a vraždit. Nehledě na to, nemáme ani právo toto dělat. Zvířata zde byla mnohem dříve, než lidstvo samo. Planeta nepatří nám, my jsme obyvatelé planety stejně tak jako zvířata, bohužel ji však likvidujeme a přivlastňujeme si vše kolem nás, a to není správné. Zahubíme tak i sami sebe, což si neuvědomujeme …

Zdravotní stránka je dalším silným důvodem, proč se vydat na cestu rostlinného stravování. Je spousta nejen sportovců, kteří se rozhodli ze svého stravování vyřadit veškeré živočišné věci právě kvůli zdraví. Je dávno vědecky dokázáno, že živočišné bílkoviny zatěžují náš organismus, což oslabuje náš imunitní systém a nedokážeme se tak vypořádat s řadou infekcí, které na nás číhají denně kolem nás. Źivočišné bílkoviny okyselují náš organismus, tělo na to musí logicky reagovat vyrovnáváním pH a mimo jiné tak odbourává např. vápník z kostí, což způsobuje závažné nemoci, jako např. osteoporózu aj. Zajímavou studii vedl Doktor Campbell, který např.  prokázal přímou souvislost vzniku rakoviny a chronických civilizačních chorob s konzumací živočišných bílkovin. Já sama za sebe mohu potvrdit zlepšení zdravotního stavu a celkové zlepšení psychické pohody po přechodu na rostlinnou stravu. Spousta sportovců, kteří přešli k rostlinné stravě poukazuje na lepší kondici a výkony ve srovnání s výkony, které podávali před přechodem na rostlinnou stravu. Jsem zastáncem toho, že strava dokáže opravdu mnoho v našem těle, pokud není tělo vnitřně chemicky vyváženo (což má souvislost i se stresem a hladinou kortizolu), imunitní systém je zatížen a sníží se nám naše obranyschopnost.

Ekologická stránka je dalším silným důvodem, proč bychom opravdu měli změnit naše chování a stravování. Živočišná výroba produkuje obrovské množství plynů způsobujících skleníkové efekty, které narušují ozonovou vrstvu. Spotřeba vody je až 19 krát vyšší než u rostlinné produkce. Jedna třetina orné půdy se využívá pro pěstování krmiv pro hospodářská zvířata, a pokud se budeme bavit o tom, kolik kg rostlinné potravy se spotřebuje na výkrm zvířat, dostaneme se k obrovským číslům. Například zatímco 850 milionů lidí trpí nedostatkem potravy, více než třetina světové sklizně obilnin skončí v žaludcích hospodářských zvířat. Zhruba z 11 kg rostlinné bílkoviny, kterou nakrmíme jedno zvíře, získáme pouze kolem půl kilogramu živočišných bílkovin. Dva akry půdy by svou rostlinnou produkcí uživilo kolem 50 veganů, 14 lakto-ovo-vegetariánů, ale pouze jednoho všežravce. Už jen tato základní fakta mluví za to, že bychom měli opravdu změnit naše zvyky. Neustále se ničí deštné pralesy, vypleňují se oceány a moře rybolovem, a my přicházíme o naše největší výrobce kyslíku, ničíme domovy tisícovkám živočichů, způsobujeme jejich vyvražďování a kruté vymírání díky nedostatku potravy a u spousty druhů již došlo k úplnému vyhynutí a mnoho dalších druhů je na pokraji vyhynutí. A to jen kvůli jednomu důvodu – kvůli člověku.

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..