Mléčný průmysl (skot)

Věděli jste, že kráva nemá mléko po celý svůj život? Je to stejné jako u lidí. Aby kráva měla mléko, musí mít mládě. Krávy chované na mléko jsou násilím odebrány jako telátka od své maminky, jsou chované v nepřirozených podmínkách a v dospělosti neustále dokola uměle oplodňované. Jakmile se kravičce narodí tele, do 24 hodin jí je násilím odebráno, aby jeho mléko bylo k dispozici pro vás. Toto opravdu není přirozené. Představte si, že máte dítě a násilím ho odeberete matce … dokážete si představit, co prožívá? Stejně tak trpí i kráva a její telátko. Často se kráva snaží dostat za teletem až do vyčerpání svých sil, není výjimkou, že je slyšet žalostné bučení matky i telete, jak za sebou dlouhé dny a noci bezmocně pláčou. Tele je pak zavřené v pidi kotci, kterému se odborně říká „jesle“. Je krmeno umělou výživou. Pokud je to býček, jde ještě jako malý na maso na jatky. Ano, nedožije se ani puberty, natož dospělosti či stáří. Aby jeho maso bylo měkké, je chován v tak hrozných podmínkách, že se nemůže hýbat, aby nenamáhal svalstvo a nebyl tak „moc tuhý“. Málokterý býček má „štěstí“, že si ho vyberou na umělé oplodňování …. často se jedná spíše o pravidelné a opakované odebírání semene, krávy jsou pak oplodňovány inseminátorem. Představte si, že vám neustále dokola odebírají sperma …. děsivá představa, že? A stejně děsivé je to i pro toho býka ….

Pokud je telátkem kravička, nechá se vyrůst jako její maminka a je taktéž dokola neustále oplodňována a kradou jí její miminka. Mléko dojí pravidelně a věřte, že to není nic příjemného. Není totiž pravdou, že kdyby se kráva nepodojila, zemřela by. Pravdou je to, že kráva by se vůbec nemusela dojit, kdyby žila ve svých přirozených podmínkách, měla své mládě u sebe, které by mléko cucalo, dokud by bylo k dispozici, stejně tak jako je to u nás, u lidí. Dítě od své matky pije mléko, po určité době matka mléko ztrácí a dítě přechází na pevnou stravu.

Jakmile kráva „není dostatčně produktivní“, což znamená, že někdo usoudí, že už dojí málo mléka, jde za odměnu na popravu a vy si z ní koupíte kus jejího těla v úhledně zabaleném balíčku. Je to smutné, že? Proto vás prosím, změňte svůj dosavadní konzumní styl života, přestaňte pít živočišné mléko.

Ano, dnešní druhy skotu nejsou již původní druhy, nemají tedy ani přirozený prostor k žití v divočině. To však nemá ani dnešní pes, kočka, ptactvo,… Navíc, je vůbec toto život? Žít v koncentráku, bez možnosti pohybu, dokola znásilňována, často i týrána a poté zavražděna? Kde bereme toto právo, my, lidé?

Jelikož se nestane zázrak a nebudou všichni ze dne na den vegani, není na místě ani otázka, co by se stalo s tolika zvířaty, kdyby najednou všichni byli vegani. Přechod populace k rostlinné stravě by byl pozvolný a stejně tak by byl i pozvolný úbytek chovu zvířat na maso a mléko. Samozřejmě bych si přála, aby toto utrpení skončilo pro všechny ze dne na den … to se ale, bohužel, nestane 🙁

Prosím, nebuďte lhostejní, začněte u sebe, zvolte veganství!

Děkuji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..