Dominik

Úplně první příběh o cestě k rostlinnému stravování a veganskému stylu života, patří Dominikovi. Dominik je pro mě něčím hodně výjimečný. Když se s ním bavím, cítím se uvolněně a v bezpečí, spadne ze mě veškerý stres a zapomenu na všechny problémy. Tak otevřeného, vyrovnaného, klidně působícího a milého člověka je opravdu zázrak mít mezi svými blízkými přáteli. A mě se ten zázrak stal … Dominik patří mezi ty, které jsem poznala v prvním roce mého přechodu k veganství, kdy byl ještě vegetarián. Vím, že on je ten, kterému bych mohla kdykoli zavolat a nenechal by mě ve štychu. A to je to, co o každém s klidným svědomím říci nemohu. Domčo, moc děkuji za to, že „Tě mám“ 😉 (pozn. vegdream).

Dominikovi je lehce přes třicet a je to úspěšnýa velice schopný podnikatel.

S veganstvím jsem začal … Proč jsem začal? Dobrá otázka! No vlastně jsou v tom hluboké kořeny, které zasahují daleko do nitra mého života. Vždycky od malička jsem si kladl otázky o smyslu života a o tom jak věci, procesy, lidi v životě fungují a to myslím jak ve fyzickém světě, tak v mentálním. Tedy jak? Byla to shoda náhod, životní cesta, inspirující chvilková známost, soucit, pochopení souvislostí, poznání spousty podobně citlivých lidiček, někdo by řekl procitnutí, tlak ne úplně dobrého zdraví – hledání příčin. Proč? Etika? Zdraví? Prostě pocit pravdy.

Nebylo mi jedno, co je běžně před našimi zraky skryto. Utrpení zvířat v novodobých koncentračních táborech čím dál víc bijící do očí citlivého člověka nutí přemýšlet, kde se ten kus „flákoty“ na mém stole vzal. Že to „maso – zvíře“ prošlo procesem, který by se dal nazvat týráním. Zkoušel jsem bio chovy, maso z farem, ta chuť byla výborná, miloval jsem maso na 1000 způsobu. Pořád v tom bylo cosi, co vzadu v hlavě nahlodávalo, únava z plnotučného živočišného jídla, jídlo má předat energii, ne zaplácat žaludek na půl dne, aby člověk šel spát a trávit. Byl to pocit výzvy, tak schválně, jde to i jinak?

Kdy přišel zlomový okamžik?

Vše probíhalo tak nějak spontánně. Výzva „měsíc bez živočišných produktů“, dostatek informací. Zřejmě vliv na to měla také kniha „Čínská studie“ z nakladatelství svítání, kde americký Dr. Campbell rozebírá studii na tisíci Číňanech a Američanech a srovnává výsledky a různé další vědecké práce do jedné ucelené knihy. Pak Doba jedová I, II, III od doktorky Strunecké, aneb chemie a reakce v těle.

Zdraví?

Ano, taky zdraví, od cca 24let po pracovních a vztahových peripetiích, jsem začal brát hormony štítné žlázy, doktoři mi tvrdili, že to budu mít do konce života, a že hypofunkce je nevyléčitelná. Prý je to civilizační onemocnění a trpí tím čím dál více lidí. Chvilku před tím, než jsem se stal vegetariánem, jednou za rok jsem zkoušel vysadit léky (Euthyrox 100mg), co to udělá. Udělalo to maximálně to, že celý týden byl špatný, po 3-4 dnech vysazení jsem vždy spadl zpět a byl jsem velmi unavený, bez výkonu, elánu a chuti něco dělat. Poté, co jsem se stal vegetariánem, nejdříve ze zvědavosti po přečtení několika článků, se situace trochu zlepšila. Pořád to nebylo ono. Opravdový zlom nastal tento rok v lednu, kdy jsem vysadil Euthyrox nadobro a žádný propad nebyl a to podotýkám, již po 3 měsících striktního veganství.

Jakou stravu zvolit, jak vůbec začít jíst?

To je téma na celou knížku 🙂 Než jsem šel měsíc na zkoušku, tak se mi ve vtipných snech zdálo, jak se pasu na trávě, v Praze v sadech, na chatě na pozemku. Sny byly opravdu zajímavé. Neznal jsem trh, „co si vlastně koupit“, z počátku je to těžké. Hodně v začátcích mi pomohly kamarádky veganky, internet a chuť to na sobě testovat. Byla to prostě výzva, a pokud vidím výzvy, které zároveň mají smysl, není na co čekat.

Co s chutěmi?

To je asi nejtěžší odhodit staré programy v hlavě a přijmout nové, změnit paradigma. Trvalo mi to 3 měsíce, než se kompletně změnily chutě, připadalo mi to jako odnaučování kouření, akorát v podání chuťových buněk. Poté co jsem již po cca měsíci začal vidět výsledky, chutě šly do pozadí a po 3 měsících úplně zmizely, naopak, maso začalo smrdět, sýry, které jsem miloval, taky. Znáte odnaučeného kuřáka, jak mu kouření z počátku velmi smrdí? Je v tom paralela.

Takže zdravý a spokojený?

Ano a velmi, nejen že nepotřebuji prášky, zvedla se mi výkonnost, radost z pocitu, že dělám správnou věc, protože etika i fyzické zdraví je propojená psychickou pohodou 🙂

Co pro Tebe veganství znamená?

To slovo je to pouze nálepka, symbol, jako třeba křesťanství, nebo značka bot, či parfému, aby to rozum dokázal odlišit. Tato myšlenka má mnoho úrovní, které se nedají onálepkovat, jako třeba víra v Boha nebo Adidas, je to životní styl, který komplexně přistupuje k planetě, živým tvorům i k sobě samému, člověk jde víc do svého srdce.

Doporučil bys Veganství ostatním?

Rozhodně je to pozitivní trend, který začíná u každého z nás, vidím jen samá pozitiva od ekologie, přes zdraví až po etiku. Jen se nenutit do něčeho, na co ještě není správný čas. Dřív nebo později to přijde.

S láskou Dom