Mléko prý zahleňuje. Nikdy jsem tomu nevěřila, jelikož jsem sama pila denně kolem 2 l plnotučného mléka. Měla jsem však astma a stále jsem cítila „knedlík v krku“ a trochu ucpané nosní dutiny. Doktoři mě měli za blázna … no, co jsem na rostlinné stravě, nepotřebuji chemii ve formě ústního spreje na astma a tzv. „knedlík v krku“ zmizel, dutiny ucpané už taky nemám. Takže něco na těch „fámách“, že existují studie prokazující zahleňování a dýchací problémy při konzumaci živočišného mléka, asi bude 😉
Mléko je hlavní příčinou potravinových alergií. U kojenců, kteří mají potíže s jeho konzumací, je i vyšší riziko rozvoje alergií na další potraviny. Nerozpoznaná, a tím pádem také neléčená alergie na mléko může být dokonce jednou z příčin astmatu. Vedle astmatu a ekzémů se nediagnostikovaná alergie na mléko může projevovat v podobě zánětů průdušek, zánětů vedlejších nosních dutin, autoimunitního onemocnění, opakovaných nachlazení, zánětů uší a behaviorálními problémy. Proto je nejen v případě astmatu, ale i dalších nevysvětlených chronických zdravotních potíží vhodné zvážit, zda nemůže být přítomna potravinová alergie. Mléko je navíc tzv. hlenotvorná potravina, a proto je vhodné jej (včetně výrobků, které jsou z něj vyrobené) omezit nejen při každém z respiračních onemocnění.
Proběhlo již několik studií, které prokázaly souvislost konzumace kravského (živočišného) mléka s výskytem cukrovky prvního typu. Některá ze složek mléka pravděpodobně vyvolává reakci, jež vede ke zničení beta buněk slinivky břišní, které jsou zodpovědné za produkci hormonu inzulinu. Kojené děti, které nejsou přikrmovány kravským mlékem, mají nižší výskyt juvenilního diabetu.
Nezbytnost konzumovat mléko je často obhajována vysokým obsahem vápníku, který je potřebný pro stavbu kostí, a mléko inzerováno jako základní prevence osteoporózy. Ve skutečnosti to však je úplně obráceně. Živočišné bílkoviny obecně okyselují organismus, který se brání tak, že odvápňuje kosti, aby vyrovnal hladinu pH. Proto má např. Severní Amerika, která patří mezi největší konzumenty mléčných výrobků, nejvyšší počty postižených osteoporózou.
Průmyslově upravované mléko také často obsahuje zbytky antibiotik, rBGH (růstový hormon, v USA) a je většinou získáváno z velmi neetického chovu zvířat. Prodej mléka a mléčných výrobků však představuje významný zisk pro potravinářský průmysl, a proto je jeho konzumace stále tak silně propagována. Mlékárenský průmysl dokonce úspěšně ovlivnil USDA, takže poslední výživová doporučení americké vlády radí každému pít mléko.