Velkým „argumentem“ proti veganství je nedostatek vitamínu B12. Ano, s tím nelze nesouhlasit, jelikož tento vitamín se v rostlinné stravě nevyskytuje, proto se stále argumentuje tím, že musíme jíst maso aj. živočišné zdroje. Tento vitamín je důležitý pro fungování naší nervové soustavy, jeho nedostatek je opravdu velký průšvih, může vést dokonce až ke smrti. V dnešní době do sebe přirozeně B12 nedostaneme v takové míře jako naše předchozí generace, pokud dodržujeme standardní hygienické návyky, ani kdybychom jedli maso. Potravinový průmysl je pod hygienickými normami, které jsou mnohem přísnější než v minulosti, my sami si častěji myjeme ruce mýdlem, proto není v podstatě šance B12 do sebe dostat jinak, než jako doplněk stravy či konzumací masa a živočišných zdrojů. Paradoxem však je, že dokonce i samotná hospodářská zvířata dostávají tento vitamín jako doplněk v potravě, jelikož jejich strava prochází taktéž potravinovým řetězcem s hygienickými normami, proto bakterie, které B12 tvoří, nemají moc šanci, hygiena je silnější 🙂 Proto vnímám B12 v mase jako nepřirozenou součást, která byla taktéž z části doplněna uměle.
Každopádně není opravdu rozumné podceňovat nedostatek vitamínu B12. Někdo to možná zkouší bez doplňků, nicméně já osobně bych si to netroufla a nedoporučuji to ani nikomu z vás. Občas si tuto zázračnou tabletku tedy dám. Někteří vegani, kteří vitamín B12 nedoplňují, nemají zatím žádný problém, protože B12 se ukládá v játrech, odkud se postupně uvolňuje. Tyto zásoby vydrží i několik let, výjimečně i více než 10 let, proto se u nich zatím nemusel nedostatek projevit. Jak to bude v budoucnu, to bych si netroufla ani odhadovat. Nejčastější projevy nedostatku B12 jsou neurologické potíže jako je úzkost, deprese, brnění v končetinách, vyskytuje se často únava a slabost. Neznamená to však, že kdo je unavený a má deprese, trpí nedostatkem B12. Příčinou může být rozmanitá škála dalších věcí, jako nějaký infekční problém, nedostatek živin v potravě, málo tekutin, stresy, apod. Při dlouhotrvajícím nedostatku B12 nastává vážné a nevratné poškození nervového systému, kardiovaskulárního systému nebo dokonce až smrt.
Pouhou konzumací potravin obohacenými o B12 situaci asi nezachráníme, nemůžeme si být jisti množstvím aktivního B12 v dané potravině, proto je jistější si zakoupit doplněk přímo v lékárně. V každé lékárně se dá pořídit veganská verze B12, já jsem po čase B12 začla jíst a to od Natures Bounty 500 µg po 100 tabletách za cca 289 Kč. Další možností je multivitamin VEG1 vyráběný pro Vegan Society, který já sama kupuji např. v Bioobchodě. Obsahuje kromě 10 µg B12 například i vitamin D, jód a selen. Dá se koupit i na internetu nebo jiných prodejnách zdravé výživy, 90 tablet stojí kolem 260 Kč. Běžně se doporučuje 10 až 100 µg (mikrogramu) kyanokobalaminu denně nebo 2000 µg jednou za týden. Čím vyšší dávka najednou, tím nižší vstřebatelnost, proto takový rozdíl.
Hladinu B12 v krvi zjistíte laboratorním testem – změřením holotranskobalaminu a homocysteinu v krvi. Množství zásob B12 jde určit z krve pomocí měření koncentrace holotranskobalaminu (transportní globulární bílkovina, která přenáší molekuly B12). Přímým důsledkem a tedy i indikátorem nedostatku B12 je také vysoká hladina homocysteinu v krvi. Dalším indikátorem je zvýšená hladina kyseliny metylmalonové (MMA). Pouhé měření samotného vitaminu B12 v krvi nestačí ke spolehlivé diagnóze nedostatku B12, což často lékaři opomíjejí a měří právě pouze takto přímo Požádejte tedy svého lékaře o test holotranskobalaminu a homocysteinu.
Často se můžete setkat s argumentem, že veganství nemůže být přirozené, pokud musíme jíst tabletky z lékárny (B12). Co je však dnes přirozené? Většina lidské kultury je synonymem nepřirozenosti. Přemísťovat se na větší vzdálenosti dopravními prostředky, nebo používat internet, je zcela nepřirozené – je to špatné? Sedět v práci celý den pod zářivkami, nehýbat se pořádně, žít v přelidněných a vytápěných panelácích, to vše je zcela nepřirozené. Když onemocníte, lékař Vám dá léky, i to je nepřirozené,že do sebe cpete chemii. Když máte autonehodu a umíráte, lékaři Vás operují a zachrání Vám život, přirozeně byste zemřeli (ono už i to, že jste jeli autem je nepřirozené … ale zranit se můžete třeba i pádem ze skály, kdy Vás lékaři zachrání). Zlámete si nohy, dostanete sádru nebo Vám to sešroubují … je to přirozené? No není 🙂 Nosit brýle také není přirozené a nosíme je běžně. Kupujeme si oblečení, které nevyroste na stromě, ale musí se nějak vyrobit, také to je nepřirozené. A mohli bychom si tu vyjmenovávat spoustu dalších situací. Je tedy na místě se ptát, zda je přirozené být vegan a jíst občas jednu pilulku, když to zachrání miliardy zvířecích životů, zabrání to jejich utrpení, bolesti, smrti a drancování našeho ekosystému? Já sama za sebe si troufnu říct, že to na místě opravdu není.