V pondělí 17. 8. 2015, začala protestní akce v Praze u Ministerstva zemědělství ČR, kde se střídají aktivisté zavření v malé kleci, aby ukázali realitu utrpení, které zažívá denně tisíce kožešinových zvířat nejen v České republice. Organizace OBRAZ (Obránci zvířat) se snaží, aby tyto farmy byly zrušeny alespoň na území ČR, jako se tak stává ve vyspělých evropských zemích za našimi hranicemi.
Přiznám se, že mne vyděsilo stanovisko:
“ …..Ministerstvo zemědělství se nehodlá rozhodovat na základě nátlaku žádné lobbistické organizace a bude se snažit najít kompromis přijatelný jak pro chovatele kožešinových zvířat, tak pro skupiny ochránců zvířat,“ uvedl mluvčí úřadu Hynek Jordán. Podle něj je podnikání kožešinových farem legální a legitimní a má obdobné podmínky jako v dalších evropských státech…..“
„……Úřední zákaz by podnikatelům způsobil eventuální ekonomické ztráty a vzniklo by riziko možné žaloby za zmaření investic ze strany chovatelů kožešinových zvířat,“ dodal mluvčí. Úřad podle něho ale chápe i stanovisko ochránců…….„
Je opravdu hodně smutné, že se stále pohlíží na zvířata jako na výdělečný produkt a nebere se vůbec v potaz, že se jedná o živé tvory, kteří na planetě Zemi byli dávno před námi …. V takovýchto situacích nedokážu udržet emoce na uzdě, při představě, že takto rozhodují od stolu o živých tvorech …. stejně tak totiž rozhodují i o nás, lidech, kteří je volili. Opravdu mne nenechává klidnou to, že se nebere ohled na živé tvory, ale pouze lidi, kteří neumí vydělávat jinak, než týráním, mrzačením a vražděním bezbranných a řeší se jen to, že kdyby se farmy zrušily, skupina těchto trýznitelů by najednou měla ekonomický problém, a proto to budeme dál legálně podporovat!!!!
Pamatuji si, jak nedávno v jednom televizním pořadu, zabývajícím se problematikou kožešinových farem, ministr zemědělství, Jurečka, vyprávěl, že sám vyrůstal na vesnici, kde chovali na kožich nutrie, že mu toto podnikání nepřijde divné a naopak jej podporuje …. Mě by zase nepřišlo divné, kdybychom jeho spolu se všemu těmi „podnikateli“ zavřeli do drátěných koncentráků jako to dělají s těmi zvířaty …. Kéž by nám to Matka Příroda už jednou pro vždy vrátila a celé lidstvo by hodně rychle vyhynulo ….. tohle už je vážně na hraně 🙁 ……
reálné fotografie z kožešinových farem …. toto podnikání přijde panu Jurečkovi normální a chce to podpořit ….
Jak trefná fotografie …. Smrt nebohého zvířete pro „krásu“, která vůbec není krásná …. Na fotografii jsou aktivistky z jedné protestní akce v Praze s pravým kožichem a mrtvou liškou, která byla stažena ze své kůže právě pro takovýto kožich, který nosí nějaká žena …. Opravdu Vám to přijde krásné? …..
celý článek:
Aktivisté ze spolku OBRAZ (Obránci zvířat) začali i přes deštivé počasí demonstrovat před ministerstvem zemědělství, požadují zákaz kožešinových farem. Před budovu na pražském Těšnově umístili klec, ve které se aktivisté střídají vždy po osmi hodinách, protest skončí v pátek v noci. Organizátor akce Daniel Cao řekl, že v kleci se vystřídá 20 lidí. O víkendu se demonstranti chtějí přesunout na Václavské náměstí.
Ministerstvo v uplynulých měsících jednalo s ochránci zvířat i se zástupci kožešinových farem, otázka existence či regulace farem je podle něj odborná.
Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) podle aktivistů slíbil, že do konce prázdnin vystoupí s jasným stanoviskem. „Aby při svém rozhodování nezapomínal na to, že má v rukách osud tisíců zvířat každoročně trpících kvůli zbytečným módním doplňkům, bude se celý týden u vchodu ministerstva potkávat s aktivisty v kleci, která po přepočtu na velikost člověka odpovídá typické kleci pro lišku. Kdykoli mu v ní však uvolníme místo, aby si mohl vyzkoušet, jak se v ní žije,“ uvedl Cao.
„Ministerstvo zemědělství se nehodlá rozhodovat na základě nátlaku žádné lobbistické organizace a bude se snažit najít kompromis přijatelný jak pro chovatele kožešinových zvířat, tak pro skupiny ochránců zvířat,“ uvedl mluvčí úřadu Hynek Jordán. Podle něj je podnikání kožešinových farem legální a legitimní a má obdobné podmínky jako v dalších evropských státech.
„Úřední zákaz by podnikatelům způsobil eventuální ekonomické ztráty a vzniklo by riziko možné žaloby za zmaření investic ze strany chovatelů kožešinových zvířat,“ dodal mluvčí. Úřad podle něho ale chápe i stanovisko ochránců.
Cao odsoudil událost z minulého týdne ve Velkém Ratmířově na Jindřichohradecku, kde aktivisté postříkali norky reflexní barvou. Několik z chovaných zvířat uhynulo na následky šoku. Podle něj možná šlo o provokativní akci, která měla činnost skutečných ochránců poškodit.
Aktivisté kritizují, že v Česku existuje 11 kožešinových farem chovajících lišky, norky a činčily. Zvířata podle nich žijí ve špatných podmínkách – holých drátěných klecích. Přesný počet usmrcených kožešinových zvířat není k dispozici, protože se údaj oficiálně neeviduje. Podle informací chovatelů kožešinových zvířat je v Česku ročně usmrceno 10 tisíc až 13 tisíc norků.