Boj za kožešinová zvířata je v plném proudu – Obránci zvířat (OBRAZ) se nevzdávají!!!!!

Aktivisté stráví měsíc v kleci před hlasováním o kožešinových farmách

Ve dne, v noci, v horku i v dešti stráví ochránci zvířat celý následující měsíc na Malostranském náměstí v Praze hned vedle Poslanecké sněmovny. Dnes ráno odstartovala akce Měsíc v kleci, v rámci které se budou aktivisté na místě vždy po 12 hodinách střídat v kleci, jejíž velikost při přepočtu na člověka odpovídá typické kleci pro lišku na kožešinové farmě. Již zítra totiž začíná čtyřtýdenní schůze Sněmovny, na níž se bude finálně hlasovat o návrhu zákona, který má v Česku kožešinové farmy zcela zakázat.

Lišky a norci neprošli domestikací – divoká zvířata v malé kleci trpí

 „Samotné hlasování ve Sněmovně potrvá dvacet sekund a během nich se rozhodne o životě a smrti desítek tisíc lišek a norků. Nesmíme dopustit, aby toto hlasování zapadlo jako jedno z mnoha. Každý den tak budeme poslancům na cestě do práce i z práce připomínat mimořádnost a dosah jejich rozhodnutí,“ řekl Marek Voršilka, předseda spolku OBRAZ – Obránci zvířat, který akci pořádá.

autor: OBRAZ / Petr zewlakk Vrabec

„Lišky a norci na kožešinových farmách tráví v holé drátěné kleci celý svůj život. Jsou to divoká zvířata uzpůsobená na život plný podnětů, v kleci mohou leda tak zuřivě skákat ze stěny na stěnu. Na rozdíl od nás pro ně tato hrůza skončí až udušením v plynové komoře nebo elektrošokem. I přesto má smysl si alespoň na pár hodin vyzkoušet, jak se v takové kleci žije. Je to výzva především pro poslance, kteří s podporou zákazu stále váhají,“ dodal Voršilka.

Konec farem chtějí odborníci i široká veřejnost

V Česku funguje 9 kožešinových farem, na kterých je každým rokem usmrceno zhruba 20 tisíc lišek a norků. Jejich zákaz podporuje dle dubnového průzkumu agentury Focus 83 % občanů a otevřeným dopisem jej podpořilo 42 biologů z českých univerzit, vědeckých pracovišť a zoologických zahrad. Kožešinové farmy byly postaveny mimo zákon již v 10 evropských zemích.

Podle návrhu zákona, o kterém budou poslanci na květnové schůzi hlasovat, mají kožešinové farmy zcela skončit do roku 2019. Poslanec Josef Kott však v druhém čtení předložil pozměňovací návrh na prodloužení přechodného období až do roku 2023. Zemědělský výbor navíc již dříve navrhl trvalou výjimku ze zákazu pro farmy s tzv. certifikátem WelFur. Oba tyto návrhy ochránci zvířat odmítají a pomocí webu www.VyzvaPoslancum.cz začali apelovat na poslance, aby schválili úplný zákaz v původním termínu.

„Vyzýváme poslance, aby schválili úplný zákaz kožešinových farem již od roku 2019. Prodlužování přechodného období nemá vzhledem ke kompenzacím, které budou jejich majitelům poskytnuty, žádné opodstatnění. A certifikát WelFur je jen profesionální kamufláž, jejímž cílem je zachovat kožešinové farmy bez jakékoli podstatné změny. Veřejnost se tím však nenechá obalamutit. Kožešinové farmy do 21. století nepatří a je třeba je zrušit co nejdříve – bez výjimek a bez kliček,“uzavřel Voršilka.

Kontakt:
Marek Voršilka, předseda spolku OBRAZ, telefon 776 053 932, e-mail: marek.vorsilka@obrancizvirat.cz

OBRAZ – Obránci zvířat je nezisková organizace založená za účelem aktivní a efektivní ochrany zvířat. Kampaň za zákaz kožešinových farem je první významnou iniciativou spolku. Dalším aktuálním projektem je kampaň proti psím množírnám.

Poznámky:

Fotogalerie k volnému užití: goo.gl/OQBgOw

Návrh zákona – sněmovní tisk: http://www.psp.cz/sqw/historie.sqw?o=7&t=742

Záběry ze zabíjení na českých farmách: https://youtu.be/FySC8ihyLUg (lišky) | https://youtu.be/Ns3pGAe6mM0 (norci)

Záběry z českých kožešinových farem v HD kvalitě ke stažení a k publikaci: http://www.obrancizvirat.cz/pro-media/

Seznam zemí, které kožešinové farmy již zakázaly | Reprezentativní průzkum agentury Focus – 83 % občanů pro zákaz

 

ZDROJ: http://www.obrancizvirat.cz/aktiviste-stravi-mesic-v-kleci-pred-hlasovanim-o-kozesinovych-farmach/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..