Oblečení se zmenšilo, do schodů se chodí blbě a na tramvaj už neběžím …. co teď?

Jste líní jako já, fyzička Vám nic neříká, rádi jíte a okolí nechápe, že můžete jíst tak velké porce? Co s tím?

Jaro je tu, sluníčko hřeje jako v létě a oblečení se smrsklo …. nic naplat, když se nedokopete k fyzické aktivitě jako já, musíme změnit alespoň jídelníček. Co si třeba začít dělat skvělé zeleninové saláty s tofu / fazolemi / čočkou / tempehem / cizrnou / sojou,….? Je blbost začít radikálně hladovku a ještě k tomu bez bílkovin. Spousta lidí začne ze dne na den jíst jen zeleninu a zapomíná na důležitou věc, kterou Vám denně každý masožrout předkládá, když zjistí, že jste vegan/ka. Ano, mluvím tu o bílkovinách, respektive o jejich stavebních složkách, kterými jsou dusíkaté látky aminokyseliny (AmK). Ty najdete jak v zelenině, tak v luštěninách či semenech a ořechách. Jen každá potravina obsahuje jiný poměr AmK a jiné množství. Vždy mě dostává do vrtule, když mi někdo začne vysvětlovat, že „potřebuju bílkoviny“, ale ani neví, co to ta bílkovina je.

Smutné je i sledovat některé rozumbrady, jak vidí na stravě strašné složitosti a strašně řeší co a kolik toho mají denně jíst a vidí v tom strašnou vědu, kvůli které „nemůžou být vegani“ a nebo mi vtloukají do hlavy, abych si „kontrolovala pravidelně krev“, dokonce mi to doporučovala jedna sotva dvacetiletá „veganka“ na jedné veřejné přednášce, kde jsem byla kvůli mému aktivismu (o legislativě)… veganka, která krmí svá zvířata masem a granulemi ze 100% masa … hmmm a její přítel je vegetarián, co jí kuře a ryby, ona „se snaží nejíst sýry a jogurty“ … mno.

Vždy říkám: „Zastav se a zamysli se, řeší tohle asijské národy někde ve stepích, pralesech, vesnicích,…..? Řešili to naši předci, počítali si denní dávku konkrétních aminokyselin, tuků a cukrů na en?“ Samozřejmě jsou situace, kdy to je potřeba řešit a je obrovská výhoda, že jsme vědecky takto pokročilí, že si umíme spočítat výživovou hodnotu každé potraviny. Když někdo drží určitou dietu ze zdravotních důvodů nebo kvůli sportovním výsledkům, je to pochopitelné. Ale proč si komplikovat život, když to není třeba a jen prostě chceme jíst zdravě, dobře a eticky?

Má rada zní: „Jezte vše, co se Vašim očím líbí, po čem chuťové buňky touží, s ničím to nepřehánějte a neblbněte“. Jezte během dne hodně zeleniny (ideálně syrové, pokud máte rádi tepelně upravenou, doporučuji v páře než vařenou, zachová si více bílkovin a vitamínů než vařená), nikdy nezapomínejte na luštěniny v jakékoli formě (zavařená, uvařená, naklíčená, v polotovaru jako je tempeh, tofu,….), jezte čerstvé ovoce (pomalé cukry, budete mít dostatek energie během dne a vitamíny taky není třeba opomenout), doplňujte to ořechy, semínky a nezapomeňte ani na obilniny jako je rýže, oves, žito,…. Komu vadí lepek, má výhodu dnešní moderní doby, že si může koupit buď bezlepkové potraviny a mouky z různých surovin a nebo dokonce produkty z pšenice či ovsa, kde je lepek odstraněn (já třeba miluji ovesné flapjacky bez lepku). Je potřeba jíst i nějaký ten tuk, který do sebe dáte ve formě ořechů, semen (dyňová, slunečnicová, lněná, sezamová, konopná,……) a olejů (ideální do salátů) či např. oliv apod. 🙂

Když nestíháte vařit či si připravit nějaké jídlo do práce, poohledněte se po nějakém vegan bistru jako např. Loving Hut, Vegan City, Vegg-Go, Zau,  … tam se najíte vždy skvěle. Naházejte si na talíř od všeho něco, ať máte jak bílkoviny, tak i sacharidy a tuky a nebojte se, že Vám bude něco chybět. Já mám oblíbené tyto restaurace (pro méně zdatné Pražáky):

Vegetka (Dejvice, Kafkova ulice)

Zau (Holešovice, Osadní ulice)

Loving Hut (Strossmayerovo nám. , Černá labuť, Galerie Nové Butovice, Budějovická, Zborovská, na Národní třídě, Na Smíchově v nákupním centru,…..)

Vegan City (Žižkov)

Forky’s (Staroměstské náměstí)

Mlsná Kavka (Florenc, pozor, ne vše je vegan, někdy vegetariánské, ptejte se, umí obě verze)

ROOTS Fresh Food Bistro (Stodůlky)

Vegg-Go (Chodov, Nové Butovice, snad i v Paladiu už jsou, Flóra,…….)

…..

 

Klasický můj oběd v Zau, Loving Hut a nebo Vegetce. Prostě miluju sushi, zeleninu v páře, zázvor …. bez toho to nejde 🙂

A už je ten pravý čas na to, abychom začali se saláty, ne? Takže pěkně ráno do krabičky si natrháme ledový salát, čínské zelí, přidáme rukolu, pórek, ředkvičky, rajče, olivy, papriku, okurku uzené / marinované tofu (nejlepší marinované je od Sun Foods, jinak miluju uzené od Luntera, Sun Foods ho má taky luxusní, jen je dražší), nějaké to semínko, balzamiko, citronovou šťávu a kvalitní olej. Skvělý oběd i večeře ….. a další den bude zase jiná variace zeleninového salátu, místo tofu přidáme třeba vařené fazole smíchané s kari, drceným římským kmínem, uzenou sladkou paprikou, solí, pepřem, rozmarýnem,…

P.S.: Skvělý zdroj bílkovin a moc dobrý je konopné semínko či mandle …. kdybyste chtěli zdravě mlsat 😉

Ráno ideálně ovoce, ořechy nebo kaše (buď instantní, které jsou ale nechutně drahé) nebo si prostě udělejte z rýže, vloček (ovesné, rýžové, pšeničné, pohankové,..), ořechů, ovoce, kokosu, semínek, máku, …. a nebo vytáhněte robot a umixujte si smoothie z ovoce a salátu, zeleniny jako např. řepy, kokosu, ořechů,… nebojte se smíchat co Vás napadne.

Takže do léta jsme všichni fit a plní energie 😉 Nezapomínejte ale na doplňování B12 a D3 (teď už by mělo stačit přirozené slunce místo D3 doplňků).